Zakynthos – TOP 10 miejsc, które musisz zobaczyć

Atrakcje Zakynthos – najpierw krótko o Wyspie

ZAKYNTHOS – Pierwsze atrakcje jakie przychodzą mi na myśl, kiedy wyobrażam sobie Zakynthos to rewia barw. Od różu i fioletu wszechobecnych krzewów bougenvilli, po bezkresny, turkusowy błękit morza.

Kiedy przypominają mi się zapachy, to czuje zapach kwitnącego jaśminu i obecnego w tradycyjnej kuchni cynamonu.

A smak Zakynthos ? Hmm… sok ze świeżo wyciskanych pomarańczy, miód tymiankowy i słodkie, świeże figi. Rozmarzyłam się.

Niebywała różnorodność przyrody czyni tę wyspę niezwykle łakomym kąskiem dla turystów.

Wyspa Zakynthos to jedna z wysp archipelagu Wysp Jońskich położona na Morzu Jońskim, przy zachodnim wybrzeżu Grecji. Nazywana bywa również Zante – pozostałość po weneckich osadnikach, którzy władali wyspą miedzy XV a XVIII wiekiem.

 Zakynthos mapa

Jest stosunkowo niewielka, zaledwie 40 km x 20 km. Archipelag, na którym znajduje się Zakynthos liczy sobie siedem wysp, a wśród nich moja ukochana Kefalonia. Zwiedzimy ją razem przy okazji innego wpisu.

Niewątpliwie już sama lokalizacja wyspy, w tej części Grecji, wpływa na atrakcje Zakynthos. To uderzająca różnorodność krajobrazu, szmaragdowy kolor morza, białe wapienne skały i mnóstwo soczystej zieleni. Ponadto Zakynthos to doskonałej jakości oliwa z oliwek, a także sery i przepyszne wino. 

Ok, bo mogę tak pisać godzinami. Zaczynamy przegląd najważniejszych punktów wyspy-atrakcje Zakynthos.

Wyspa Zakynthos atrakcje. Co warto zobaczyć na Zante?

Ten wpis nie będzie na pewno wykładem historycznym, ani fragmentem podręcznika do geografii.

Często pytacie mnie o atrakcje Zakynthos. Dlatego w tym wpisie podzielę się z Wami moimi najlepszymi miejscami, które koniecznie trzeba zobaczyć. Każdy opisywany punkt podlinkuję Wam lokalizacją na mapie Google.

Przyda się Wam jak będziecie planować zwiedzanie Wyspy.

Niektóre będą oczywiste, ale będą też takie, o których żaden przewodnik Wam nie powie.  

Skupię się na 10 atrakcjach, co uwierzcie mi jest ciężkie. A zatem zaczynamy podróż – Zakynthos w pigułce!

Atrakcje Zakynthos – 10 miejsc, które musisz zobaczyć

1. Zatoka Wraku (Navagio)

Zatoka Wraku inaczej nazywana Navagio, czyli z języka greckiego po prostu „wrak”.

To największa atrakcja Zakynthos, którą zobaczyć po prostu trzeba i warto. Jest to symbol wyspy znany na cały Świat, dzięki któremu wyspa „kwitnie turystycznie”. Jeżeli będąc na Zakynthos, ktoś nie widział wraku, to może uznać, że nie był na Zakynthos 😉

zakynthos Greece by Nati

Skąd wziął się wrak w zatoce?

Krótka historia wraku i właściwie skąd on się tam wziął?

Sławny statek – wrak nosił imię Panagiotis. Powstał w Glasgow w 1937 roku i na początku nazywał się Saint Bedan.

W trackie swojego funkcjonowania przechodził z rąk do rąk, aż zakończył swoją historię pod grecką banderą.

Legenda jaką owiany jest ten statek nie jest tak elektryzująca jak przedstawiają ją liczne źródła. Faktem jest, że Wrak znajduje się na plaży od roku 1980.

Jedna mówi, że był to statek przemytniczy i przewoził kontrabandę z Turcji. Ów towar (papierosy) miał być przekazany u wybrzeży wyspy Włochom.

Inna wersja opowiada o tym jak straż wybrzeża ruszyła w pogoń za przemytniczym statkiem i ostrzelała go. Statek Panagiotis w wyniku uszkodzeń osiadł na mieliźnie, właśnie w miejscu gdzie stoi obecnie.

Kolejna, że Ministerstwo Greckiej Turystyki specjalnie osadziło tu statek, aby przyciągnąć turystów na wyspę.

Ostatnia historia jest taka, że podobno ostatnim właścicielem statku był kapitan z Kefalonii. Wykonywał on kurs z towarem handlowym z Albani na Kefalonię, lub odwrotnie. Doszło do jakiejś usterki technicznej, a na morzu w ten dzień były duże fale. Przez to statek nie mogąc manewrować został zepchnięty przez prądy właśnie do obecnej Zatoki Wraku. Jak się okazało mieszkańcy Zakynthos z biegiem czasu splądrowali cały statek i już tak pozostał, jako słynny wrak – symbol Zakynthos.

Wybierzcie sobie wersję, która najbardziej się Wam podoba 🙂

Zakynthos statek

Do wraku można dostać się tylko łodzią

Wrak położony jest w malowniczej, wąskiej zatoce na zachodnim wybrzeżu wyspy na wysokości wioski Volimes.

Aby spotkać się z legendarnym statkiem twarzą w twarz należy dostać się tam od strony morza. Niestety innej drogi nie ma.

Co ważne, właściwie każdy port na wyspie daje możliwość dotarcia tam, a Zatoka Wraku to punkt obowiązkowy.

Najbardziej znane porty, które obsługują kurs do Navagio to Zante Town, Agios Nikolaos, Skinari, Porto Vromi Anafonitria oraz Porto Vromi Maries.

Koszt biletów to około 15 €/osoba, a tu podaję Wam lokalizację na mapie: Zatoka Wraku.

2. Punkt Widokowy na Zatokę Wraku.

Zatoka Wraku jest do zdobycia od strony wody, ale z lądu również można się jej przyglądać.

To zdecydowanie obowiązkowy punkt zwiedzania Zakynthos. Zatoka Wraku widziana z góry i z dołu (od strony morza) daje pełnie satysfakcji. I dopiero wtedy możecie uznać, że odwiedziliście Wyspę Zakynthos.

zakynthos Zatoka wraku

Musicie liczyć się z tym, że jest to miejsce bardzo oblegane przez turystów. Trudno się temu zresztą dziwić.

W okresie wysokiego sezonu, czyli od czerwca do sierpnia jest tutaj bardzo tłoczno.

Wrak można obserwować ze specjalnego balkonu, przed którym ustawiają się bardzo duże kolejki. Dlatego warto wyposażyć się w nakrycia głowy i wodę, oczekując na swoją kolej żeby zobaczyć Navagio.

Zakynthos zima

Do 2020 roku istniała alternatywna droga, aby oglądać wrak z innej perspektywy. Prowadziła ona przez zarośla, prawie na skraj klifu po prawej stronie zatoki. Jednak ze względu na zagrożenia związane z osuwaniem się klifów w tym miejscu, ścieżka ta została wyłączona z użytku. Dziś strzeże jej ochroniarz.

Na miejscu, przy parkingu, w sezonie stoi również przyczepa z napojami i przekąskami.

Podaję lokalizację punktu widokowego: Navagio view.

3. Błękitne Groty (Blue Caves)

Kolejna atrakcja Zakynthos to Bękitne Groty.

Największe zagęszczenie Błękitnych Grot możemy obserwować od najdalej na północ wysuniętego przylądka Skinari, aż do portu Agios Nikolaos.

Cała północno-wschodnia część linii brzegowej wyspy Zakynthos drążona jest przez morską wodę, która tworzy charakterystyczne groty w skale. Sprzyja temu budowa geologiczna wyspy, a mianowicie wapień, który jest kruchy.

Przez to dosyć łatwo powstają takie groty w linii brzegowej.

Zakynthos blue

Natura tworzy cuda

Morska woda niczym wybitny rzeźbiarz wydrążyła tu wspaniałe formacje skalne. Najbardziej popularne to łuki skalne „Kamara”. Dlatego kapitanowie łodzi często przepływają pod nimi przy sprzyjających warunkach na morzu.

Przy okazji zwiedzania jaskiń można podziwiać Kefalonię, kierując się w stronę przylądka Skinari.

Błękitne Groty

Nazwa Błękitne Groty nie wzięła się przypadkowo. Dno morskie w tym rejonie usłane jest odłamanymi kawałkami  skały wapiennej. Tworzy to białe wręcz podłoże. Do tego wysokie zasolenie morza i jego krystaliczna czystość sprawiają, że kolor wody jest hipnotyzująco wręcz turkusowy.

Do Błękitnych Grot wypływa się łodziami z portów Agios Nikolaos oraz przylądka Skinari.

Najlepsze godziny na zwiedzanie Błękitnych Grot to godziny około południowe. Wtedy woda jest obłędnie błękitna. I to we wszystkich odcieniach jakie możecie sobie tylko wyobrazić.

Cena biletu na Błękitne Groty to ok.8 €/osoba i od razu podaję Wam lokalizację: Blue Caves, a najlepsza pora na zwiedzanie to okolice południa.

4. Plaża siarkowa Xigia

Kolejny charakterystyczny punkt jaki skrywa Wyspa Zakynthos to siarkowe źródła czyli Plaża Xigia.

Trafimy na nią przemierzając wschodnią część wybrzeża.

Siarkowa plaża to Xigia uważana jest za źródło młodości na wyspie. Można wyczuć tu specyficzny zapach siarki czy inaczej „zgniłego jaja”. Przez zawartość siarki w wodzie, temperatura wody jest wyraźnie niższa niż w innych miejscach.

xigia Grecja

Będąc na miejscu, możecie skorzystać z małego parkingu należącego do właścicieli sympatycznego baru.

Co do baru to jest bardzo dobrze wyposażony. Można zjeść tutaj tosty, souvlaki, lody, wypić Freddo Cappucino, albo lokalne piwo Levante jak i inne koncernowe marki. Co ciekawe zamówienia dostarczane są do klienta za pomocą specjalnego kosza, który zjeżdża na plażę. Ponadto znajdziecie tu również bezpłatne WC.

No bo właśnie. Plaża Xigia leży na dole względem baru i prowadzą tam dość strome schody. Dlatego należy je pokonać, alby zanurzyć się z uzdrawiających źródłach. Zanim jednak zejdziecie na dół to zatrzymajcie się przy drewnianym ogrodzeniu. Zobaczcie tutaj jak pięknie Plaża Xigia wygląda z góry.

Plaża siarkowa

Żeby skorzystać ze zjawiskowego koloru wody na tej plaży należy przybyć na nią między 10 a 14.

Moja rada: przed kąpielą w siarkowej wodzie należy zdjąć biżuterię. Srebro wchodzi w reakcję z siarką i powoduje czarny nalot ciężki do usunięcia.

Na sam koniec podaję Wam lokalizację: Xigia.

5. Wioska Korithi i magiczna Reni

To punkt nie tak bardzo znany na Zakynthos, a według mnie wart odwiedzenia.

Lokalne pamiątki

Wioska Korithi to malutka wioseczka z kilkudziesięcioma mieszkańcami. Co ważne w tej małej wiosce mieści się swoiste „sanktuarium” dobrej energii, którą zapewniają Reni i jej mąż Takis. Możecie kojarzyć go jako pirata z Zakynthos, który sprzedaje słynny bimber i miód pomarańczowy.

To magiczne miejsce to „Reni Place” gdzie wymieniona Reni prowadzi jedyny w swoim rodzaju sklep z pamiątkami z wyspy. Mało tego Reni sama wyplata łapacze snów, które możecie u niej kupić. Kiedy wybierzecie swój łapacz(a podobno to on wybiera Was, a nie Wy jego ;))

atrakcje Zakynthos reni

Reni opowie Wam co symbolizuje wzór jakie wybraliście. Ponieważ często ma to związek z jakimiś wydarzeniami z Waszego życia, albo nadchodzącymi przemianami jakie w Was zachodzą. Może to być dla Was naprawdę bardzo ciekawe i wzruszające doświadczenie. Ponadto Reni słynie z czegoś jeszcze. Mianowicie możecie napić się u niej prawdziwej greckiej kawy parzonej w briki (tygielek) na gorącym piasku.

Lokalne specjały to także największe atrakcje Zakynthos

Będąc u Reni nie można oczywiście pominąć wizyty u jej męża Takisa. To osoba, którą na wyspie Zakynthos kojarzy każdy.

Daje on skosztować wspomnianego bimbru i innych własnych wyrobów. Miód pomarańczowy, nalewka różana, rakomelo, limonczelo i lokalne słodycze. Takis zaraża wręcz optymizmem i energią. No i po takiej degustacji alkoholi każdy wyjeżdża od niego szczęśliwszy. Te wyroby można u niego również nabyć drogą zakupu.  

Wyspy Greckie

Będąc u tego wspaniałego małżeństwa warto przejść się po terenie ich sklepu i rozkoszować się błogim spokojem jaki tam panuje. Dlatego żebyście nie mieli problemu z dotarciem wrzucam lokalizację: Reni.

6. Przylądek Skinari

Przylądek Skinari to najdalej na północ wysunięty punkt na Wyspie. Jeżeli mamy wymieniać atrakcje Zakynthos to nie może zabraknąć tego miejsca.

Błękitne Groty i wiatrak

Przylądek Skinari podzielony jest tak jakby na dwie części.

Możecie z niego wypłynąć na rejs na Błękitne Groty. Bilety kupuje się w kasie, która znajduje się przy parkingu. Sam bilet z kolei kosztuje w granicy 8 €.  Aby dostać się do portu należy zejść łagodną, krętą drogą w dół.

Możecie również odwiedzić charakterystyczne wiatraki (Anemomilos lub Windmils). To także obowiązkowa atrakcja Zakynthos. Możecie tam zjeść w barze i wypić coś zimnego. Nie można oczywiście zapomnieć o wspaniałych zdjęciach. Bowiem z tego miejsca uchwycicie Błękitne Groty z góry. Coś pięknego !

atrakcje Zakynthos

Na Skinari dojedziecie korzystając z tego pina: Skinari.

7. Zante Town- stolica Wyspy Zakynthos

Wymieniając atrakcje Zakynthos nie sposób zapomnieć o stolicy. Będąc na Greckich Wyspach zawsze muszę zwiedzić jej miasto główne(chora). Wyspa Zakynthos może pochwalić się naprawdę pięknym miastem.

Sama nazwa Zante, to po prostu Zakynthos tylko, że po włosku. A to dlatego, bo przez blisko trzy stulecia Wyspy Jońskie były pod panowaniem Wenecjan i za ich sprawom czuć w mieście ducha Wenecji.

Zante stolica

Nie uświadczymy tu oczywiście kanałów, którymi przepływają gondole w Wenecji. Jednak architektura miasta wyda się nam niezwykle podobna do tej w lagunie Wenecji.

Atrakcje Zakynthos doszczętnie zniszczone

Niestety wyspa Zakynthos doświadczyła w swej historii licznych trzęsień ziemi. To ostatnie w roku 1953 praktycznie zrównało miasto z ziemią. Przez to w mieście na próżno szukać zabytków, bo jest ich bardzo mało. Natomiast te, które przetrwały stanowią ok. 10% ówczesnej zabudowy. Wspomniane trzęsienie ziemi miało siłę 7,2 stopnia w skali Richtera.

Mimo to stolica została odbudowana zachowując swój unikatowy charakter.

Można tu podziwiać:

  • piękny plac Dionizosa Solomosa(autora hymnu greckiego!),
  • plac św. Marka(dawne miejsce spotkań lokalnych notabli),
  • wzgórze Bohali (stara wenecka twierdza i piękna panorama miasta z góry).
plac św. Mikołaja

Zawsze radzę, kiedy ktoś pyta co warto zobaczyć w mieście, żeby pobłądzić trochę w tamtejszych uliczkach. Bo to właśnie ten element zaskoczenia, kiedy trafimy na jakieś urzekające nas miejsce jest największą nagrodą. lokalizacja natomiast to: Zante Town.

8. Wyspa Cameo – Wyspa Ślubów na Zakynthos

To miejsce, które kojarzy prawie każdy fan Grecji. Miejsce fotografowane niezwykle często. Wyspa, do której prowadzi drewniany mostek, pod którym przepływają żółwie morskie Caretta-Caretta. Znajduje się ona w zatoce Laganas, na południowym wybrzeżu.

Jeżeli chodzi o atrakcje Zakynthos, to jedno z wyżej notowanych miejsc i również znajduje się na mojej liście.

Wyspa Ślubów

Zakochane pary z całego świata upatrzyły sobie to urokliwe miejsce, aby wypowiedzieć magiczne ”TAK”.

Najbardziej rozpoznawalnym elementem tej wyspy są rozwieszone nad plażą białe, długie prześcieradła. Powiewają one leniwie na wietrze dając odrobinę cienia i nadając niesamowitego klimatu.

prześcieradła

Wejście na wyspę jest płatne i można spędzić tam cały dzień. Na miejscu jest Bar oraz WC.

Lokalizacja: Cameo.

9. Plaża Gerakas – rezerwat żółwi morskich Caretta-Caretta

Wybieram tę plażę jako ważną atrakcje Zakynthos ponieważ jest ona miejscem rozrodczym żółwi Caretta-Caretta. Każdego roku przypływają one na Zakynthos, aby składać jaja w piasku. Jest tak dlatego, że Plaża Gerakas znajdująca się na półwyspie Vasilikos jest najchętniej wybieraną przez te morskie stworzenia właśnie do tego celu.

Plaża Gerakas

Teren plaży objęty jest ochroną i należy do Morskiego Parku Narodowego, który ochrania żółwie.

Nie opodal plaży znajduje muzeum i Centrum Żółwi, które można odwiedzić i spotkać się z żółwiami lądowymi. Można również przeczytać statystyki ile w danym sezonie zostało złożonych jaj na plaży.

Co ciekawe plaża na noc jest zamykana, bo właśnie w nocy Caretta-Caretta wychodzą na ląd składać jaja do dołów wykopanych w miękkim piasku. Wtedy właśnie zadaniem wolontariuszy jest oznakowane gniazd charakterystycznymi drewnianymi stolikami/taboretami.

Lokalizacja: Gerakas.

10. Skały Mizithres i Keri Lighthouse

Jesteśmy na południowym zachodzie wyspy.

Przylądek Keri, a u jego wybrzeża niebywała atrakcja czyli skały Mizithres. Są to dwie wielkie formacje skalne. Jedna to Mała Mizithra i druga Duża, ale będąca już dziś częścią lądu.

atrakcje Zakynthos

W ostatnich latach w wyniku wstrząsów ziemi doszło do obsuwania się gruntu. Ogromne masy materiału skalnego osunęły się do morza i utworzyły plażę Mizithres. Tak czy inaczej skały dostępne są jedynie od strony morza. Bez wątpienia stanowią punkt obowiązkowy do odwiedzenia po tej części Zante.

Nazywane bywają „skałami zakochanych”. Przez co panuje tu taki zwyczaj, że przepływając między skałami para zakochanym musi się pocałować i ich miłość będzie trwać wiecznie.

Jeżeli chcecie delektować się widokiem skał Mizithres z góry, to możecie wybrać punkt widokowy Keri Ligthhouse. Znajduje się tam sympatyczna restauracja gdzie można wypić kieliszek wina i zjeść cos dobrego z widokiem na Skały Zakochanych.

Na koniec lokalizacja: Keri.

I tak wygląda moja lista „atrakcje Zakynthos”, które trzeba zobaczyć.

Mam nadzieję, że to pomoże Wam zaplanować zwiedzanie najważniejszych punktów na wyspie. Napiszcie do mnie jeżeli potrzebujecie pomocy w organizacji wycieczki po wyspie, tak żeby nie przegapić niczego.

Polecam Wam też mój wpis o tym jak w Grecji żyje się w trybie siga siga.

Zobacz też najnowszy wpis o wyspie Koufonissi.

JASAS!

Scroll to Top