Kefalonia – TOP 10 miejsc, które musisz zobaczyć !

Kefalonia na wakacje? – O TAK!!!

Kefalonia na wakacje to idealny kierunek jeżeli chcecie zobaczyć naprawde wyjątkową Grecką Wyspę.

Mogę śmiało powiedzieć, że to jedno z najpiękniejszych miejsc w Grecji. Ten cudowny kawałek lądu niezadeptany masową turystyką, jest istną perełką, w której się zakochasz.

Kefalonia ma wszystko: niesamowite jedzenie, wino Robola, zapierające dech w piersiach widoki, gościnnych ludzi i ciekawe rzeczy do zrobienia przez cały rok!

Dobrze znana jest ze swoich zjawiskowych plaż i szmaragdowego morza. Natomiast jeżeli lubicie chodzić po górach, to również znajdziecie coś dla siebie.

Ma także swojego patrona św.Gerasimosa, który jest jednocześnie świętym Opętanych i cudotwórcą, odpowiedzialnym za ich uleczanie.

Ponadto to wyspa gwiazd z Hollywood, ponieważ wakacje spędzają tu Madonna i Tom Hanks. Był tu kręcony niezapomniany film „Kapitan Corelli” z Nicolasem Cage i Penelope Cruz.

Wiem, że chcesz pewnie spędzić przynajmniej jeden dzień na zwiedzaniu wyspy.

Zwiedzanie Kefalonii

Pozwól więc, że dam Ci kilka wskazówek, co zrobić i gdzie się udać na Kefalonii. Mieszkałam tu 2 lata, więc trochę kojarzę 😉

Zapraszam na krótką wycieczkę po wyspie!

Kefalonia atrakcje

Oto dziesięć miejsc, które powinieneś odwiedzić na Kefalonii.

Kefalonia „MUST SEE”

Na końcu opisu każdego z punktów znajdziesz link z lokalizacjami na mapie Google. To one poprowadzą Cię do opisanych przeze mnie miejsc. Dlatego mam nadzieję, że pomoże Ci to zaplanować zwiedzanie wyspy.

1. Jezeioro Melissani- tajemnicze jezioro!

Jednym z najsłynniejszych i najpiękniejszych punktów jest szmaragdowe Jezioro Melissani.

Jest to jaskinia jeziorna, która znajduje się niedaleko miejscowości Sami. W roku 1953 kiedy to Wyspy Jońskie nawiedziło wielkie trzęsienie ziemi (ten sam kataklizm zniszczył wyspę Zakynthos), strop jaskini zawalił się. Dzięki czemu można zaobserwować niecodzienne wręcz widowisko. Mianowicie gdy słońce znajduje się w najwyższym punkcie, jego promienie przebijają tafle wody i załamują się pod odpowiednim kątem. Dzięki temu do naszych oczu dociera fosforyzujący wręcz odcień błękitu w wielu wariantach. Widok zapiera dech w piersiach.

Kefalonia jezioro

Jezioro jest dość głębokie, bo ma od 5-20 metrów i wypełnione jest słono-słodką, lodowatą wodą.

Kefalonia i jej tajemnicze rytuały

Jak się okazało jaskinia była miejscem kultu. Znaleziono tam przedmioty, które wykorzystywane były do rytuałów czczenia Bożka Pana. Nazwa jaskini pochodzi prawdopodobnie od imienia nimfy Melissy, której uczucie do Bożka Pana zostało przez niego odrzucone. Ta w rozpaczy utopiła się w tym właśnie jeziorze

Jaskinię zwiedza się opływając ją łodzią w towarzystwie flisaka, który dodatkowo opowiada o jeziorze, a niektórzy flisacy nawet śpiewają. Wstęp wraz z rejsem kosztuje 7 €.

Jezioro melissani Kefalonia czerwiec

Najlepiej zwiedzać jaskinie w godzinch około południowych, żeby załapać się na ten zjawiskowy spektakl kolorystyczny. I jeszcze jedna ważna rzecz. W szczycie sezonu, miedzy lipcem, a sierpniem trzeba być przygotowanym na bardzo duże kolejki do wejścia. W jaskini Melissani nie ma możliwości kąpieli.

Link do Lokalizacji: Melissani

2. Asos – malownicza wioska

Poza pięknymi plażami Kefalonia może pochwalić się pięknymi małymi miejscowościami. Jedną z nich jest urokliwa wioska Asos.

Wyspy Jońskie

Asos to właściwie półwysep połączony z lądem wąskim przesmykiem. Na półwyspie wznosi się Twierdza św. Jerzego, zbudowana przez Wenecjan w XVI w. U podnóża twierdzy powstała natomiast urokliwa wioska. W niej natomiast był port, do którego wpływały statki zaopatrujące twierdzę.

wioska Asos

Do dnia dzisiejszego z twierdzy pozostały ruiny, a wioseczka w sezonie tętni życiem. Znana jest ze swoich kolorowych domków, fantastycznych tavern z lokalnymi potrawami i plażą ulokowaną w porcie.

Asos jest na tyle małe, że w parę chwil można zwiedzić całą miejscowość. Za to po spacerze warto przysiąść sobie na zimne piwko/ winko i rozkoszować się widokami. Polecam też udać się na Twierdzę (około 20 min spaceru pod górę), żeby zobaczyć Asos z góry. Niesamowite doświadczenie, zobaczyć całą panoramę Asos.

Wyspa Grecja

Link do Lokalizacji: Asos

3. Plaża Myrtos – Kefalonia z niej słynie!

Jedna z najpiękniejszych plaż w Grecji a nawet na świecie, czyli Plaża Myrtos.

Turyści z całego świata przybywają na Kefalonię, aby zobaczyć ją w całej okazałości. Nie są zawiedzeni 🙂 To właśnie plaża Myrtos jest wizytówką wyspy.

Urzeka swoim pięknem i rozmiarem. Zresztą sami zobaczcie 🙂

Plaża Myrtos

Szeroka na ponad 700 metrów plaża w sezonie jest w stanie pomieścić wielu turystów. Jak możesz się domyślać jest to bardzo oblegane w miejsce. Jednak na pewno warte odwiedzenia i oddania się błogiemu relaksowi.

Kolor morza na tej plaży jest iście zjawiskowy. To połączenie wielu odcieni błękitu. Dodatkowo barwy szmaragdu, turkusu i tworzy się nam mieszanka zapierająca dech w piersiach.

Plaża Myrtos arbuz
Grecja Myrtos Plaża maj

Za tę rewie barw odpowiada pokruszona skała wapienna, którą usłane jest dno na tej plaży. Podobne kolory możecie zobaczyć w Zatoce Wraku na Zakynthos.

Plaża Myrtos Kefalonia

Na miejscu znajduje się bar w którym możecie kupić zimne napoje, piwo, lody, drobne przekąski. Możecie zamówić też mojito albo aperola, zabrać go na leżak i sączyć powoli wsłuchując się w szum fal i podziwiać bajkowe krajobrazy.

Blog o Grecji

JEDYNY NA RYNKU PRZEWODNIK PO KEFALONII PO POLSKU !!!

Blog o Grecji
Drinki Plaża Myrtos
aperol plaża Myrtos

Poza tym na plaży jest opcja wynajęcia zestawu leżaków wraz z parasolem. Polecam takie rozwiązanie, bo o cień na Myrtos jest ciężko.

Link do Lokalizacji: Plaża Myrtos

4. Punkt widokowy – Plaża Myrtos

Plaża Myrtos robi ogromne wrażenie na dole, kiedy jesteś na plaży i możesz skorzystać z jej uroków.

Jednak plażę można również podziwiać z góry. Służą do tego dwa punkty widokowe usytuowane po prawej i po lewej stronie plaży. To właśnie z tych miejsc zrobisz najbardziej zjawiskowe zdjęcia.

Plaża Myrtos Kefalonia
Plaża Wyspa Grecja

Na jeden punkt widokowy trafisz kierując się w stronę Assos. Drugi punkt z kolei znajduje się po przeciwnej stronie, przy drodze, która prowadzi do Argostoli-stolicy wyspy.

Grecja Wakacje Plaże
Plaża Greckie Wyspy Maj

Link do Lokalizacji: Punkt widokowy Plaża Myrtos 1 oraz Punkt widokowy Plaża Myrtos 2

5. Argostoli – Kefalonia i jej stolica

Główne miasto Kefalonii, jest administracyjną i handlową stolicą prefektury Kefalonii i Itaki.

Zamieszkuje je około 9 tys. ludzi i leży nad Zatoką Argostolicką i jest czwartym co do wielkości naturalnym portem w Grecji.

Stolica Argostoli maj

Miasto wyróżnia się współczesną architekturą w kolorach pastelowych. Zostało ono odbudowane po trzęsieniu ziemi w 1953 roku.

Centrum miasta stanowi Plac Vallianosa, cofnięty w głąb zabudowy, z dala od morza. Jego nazwa pochodzi od wielkiego narodowego dobroczyńcy Panajotisa Vallianosa, uważanego za ojca nowoczesnej żeglugi.

Argostoli Miasto
Argostoli miasto

Warto wybrać się na Plac w godzinach wieczornych, ponieważ dopiero wtedy naprawdę ożywa. Okoliczne restauracje, kawiarnie i bary zapełniają się gośćmi i atmosfera tętni życiem.

Do Placu prowadzi główna droga biegnąca centrum miasta. Jest to ulica Lithostroto.

Niezwykle elegancka, wyłożona marmurowymi płytami, po której przechadzają się Kefalończycy. Na deptaku tym można trafić na liczne sklepy z markową odzieżą, wiele salonów jubilerskich i perfumerie. Ponadto znajdziesz tam restauracje z pysznym jedzeniem. Ulica ta prowadzi do Placu Kabana. Kiedyś na tym placu spotykała się na Kefalonii szlachta.

Most Kefalonia

Nie zapomnijcie również, zgubić się w uliczkach Argostoli. Dlatego, że właśnie one prowadzą do najciekawszych miejsc oraz doprowadzą Was do przepięknej alei portowej, gdzie możecie spacerować wzdłuż palm,  aż traficie na Most De Bosset.

Link do Lokalizacji: Argostoli

6. Most De Bosset i żółwie Caretta – Caretta

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Argostoli jest most De Bosset łączący stolicę z wioską Drapano. Jest to najstarszy i najdłuższy kamienny most położony na wodzie w Europie!!

Most na Kefalonia

Po wejściu na most i przybyciu kilkuset metrów w stronę wioski Drapano, po lewej napotkamy stronie czterokątny obelisk zbudowany z rzeźbionych skał wznoszący się z morza.

Szczególnie polecam powolny spacer po moście w ciągu dnia i wypatrywanie żółwi Caretta – Caretta , z których również słynie Kefalonia.

Most Grecja
Wyspa Grecja Morze Jońskie

Na wschód od miasta znajduje się Laguna Koutavos, miejsce żerowania żółwi Caretta Caretta.

Idąc przy brzegu portu można natrafić na żółwie podpływające do nas po coś do jedzenia. To urocze doświadczenie spotkać żółwia Caretta – Caretta w ich naturalnym środowisku.

zółw morski

Polecam też wieczorny spacer po moście w blasku księżyca, kiedy wszystkie latarnie są rozświetlone.

Link do Lokalizacji: Most De Bosset

7. Fteri – plaża dla koneserów

Na liście punktów obowiązkowych nie mogło zabraknąć plaży Fteri. Kefalonia może być dumna z tej plaży, a turyści szczęśliwi, że mogą ją podziwiać.

Plaża Fteri

Znajduje się ona na przesmyku łączącym półwysep Paliki z resztą wyspy, od strony północnej. Można dostać się do niej taksówkami wodnymi odpływającymi z miejscowości Agia Kiriaki. Natomiast istnieje też możliwość dojścia tam pieszo. Służy do tego szlak prowadzący przez wzniesienia znajdujące się za plażą.

Serdecznie polecam i jedną i drugą opcję. Dodam tylko, że druga opcja jest dość męcząca, zwłaszcza w okresach letnich. Natomiast jeśli chcecie się tam wybrać pieszo, polecam wygodne, zakryte obuwie, kremy z w wysokim filtrem, dużo wody i coś do jedzenia. Po drodze na plażę oraz na samej plaży nie ma sklepów ani Beach baru.

Plaża w Grecji

Plaża jest wręcz urzekająco piękna-naprawdę! Wpływają na to białe kamyczki, które obmywa zdumiewająco turkusowe morze. Przez to, że dostanie się na nią nie jest takie łatwe, to nie ma na niej tłumów turystów. Dlatego może się zdarzyć, że będziecie tam sami. Nie znajdziecie tam żadnej infrastruktury, tylko Wy i natura. Podsumowując, to po prostu bajecznie piękna i dzika plaża!

Plaża Fteri maj Kefalonia

Kiedy będziecie siedzieć na plaży w stronę morza można nawet podziwiać wioskę Assos oraz wyspę Lefkadę.

Link do Lokalizacji: Plaża Fteri

8. Fiskardo – miejscowość gwiazd

Gwiazda Kefalonii, najbardziej kosmopolityczna wioska, o międzynarodowej sławie.

Fiskardo to najdalej na północ wysunięta miejscowość portowa na wyspie. Leży w zatoce o tej samej nazwie.  Stąd jak na wyciągnięcie ręki widać sąsiadującą z Kefalonią Itakę. Można też popłynąć stąd promem na przepiękną Lefkadę oraz Itakę.

Fiskardo na Kefalonii

Fiskardo zyskało sobie opinie miejscowości eleganckiej i luksusowej.

Kefalonia to grecka stolica gwiazd

Kefalonia jest uwielbiana przez gwiazdy Hollywood i wakacje spędzają tu między innymi Madonna i Tom Hanks. Ostatnio podobno był tu nawet Gerard Buttler.  Przy tym wszystkim jednak Kefalonia jest bardzo spokojną Wyspą i to właśnie za to upodobały ją sobie gwiazdy Hollywood.

Wzdłuż nabrzeża stoją małe taverny i restauracje o międzynarodowej renomie, gustowne kafejki i sklepy. W porcie cumują natomiast urocze kutry rybackie jak i drogie ekskluzywne jachty.

Atrakcje Kefalonia

Fiskardo jest tak naprawdę starą wioską rybacką i o tyle wyjątkową, że zachowała się tu tradycyjna kefalońska (wenecka) architektura. Miejscowość ta bowiem uniknęła w większości niszczycielskiej siły trzęsienia ziemi z 1953 roku. Można tu zatem podziwiać urokliwe, kolorowe domy rybaków i pogubić się trochę w wąskich, wiejskich uliczkach. Jest tu naprawdę klimatycznie.

Fiskrdo Kefalonia wyspa

Link do Lokalizacji: Fiskardo

9. Ainos – na szczycie Kefalonii

Ainos – najwyższa góra nie tylko Kefalonii, ale także wszystkich Wysp Jońskich. Cała góra pokryta jest jodłami. Wznosi się tutaj szczyt o wysokości 1628 metrów nad poziomem morza. Endemiczny gatunek jodły greckiej (Abies cephalonica) jest gatunkiem chronionym i występuje jedynie na Kefalonii. Ponadto cała góra to teren Narodowego Parku Góry Ainos i chronione są tutaj liczne gatunki zwierząt i roślin. Do tego park w okresie letnim bywa zamykany ze względu na zagrożenia pożarowe. Dobrze mieć to na uwadze planując wycieczkę na górę.   

Szczyt Ainos Kefalonia

Na szczyt góry można dostać się samochodem lub pieszo spacerując wyznaczonymi szlakami. Wybierając opcje wjazdu samochodem nie musicie obawiać się o jakość drogi. Kilka lat temu została tam położona nawierzchnia asfaltowa, więc bez problemu można wjechać. Pamiętajcie jednak, że droga prowadzi stromo pod górę, jest sporo zakrętów. Jednak warto je pokonać, bo ze szczytu roztacza się zapierający dech w piersiach widok na panoramę wyspy. Znajdziesz tam uroczą ławkę na której można odpocząć po wspinaczce na sam szczyt. Twoim oczom na pewno rzuci się inna wyspa na horyzoncie. Przed oczami będziesz mieć Zakynhtos. Bajka, prawda?

Kefalonia Nati

Kefalonia to rezerwat dzikich koni

Dla entuzjastów dzikiej natury jest coś jeszcze. Jeżeli będziecie mieć wystarczająco dużo szczęścia, to możecie trafić na dzikie konie Ainos. Widok niezwykle emocjonujący, jakbyście dotykali innego świata. Zwierzęta te występują tylko na Kefalonii. Przystosowały się do trudnych górskich warunków i stanowią jedną z tajemnic wyspy. Swoje siedlisko maja gdzieś głęboko w górach, dlatego spotkanie ich nie jest takie łatwe. Mnie się udało i Tobie również polecam, to niezapomniane przeżycie.

Dzikie Konie

Link do Lokalizacji: Szczyt góry Ainos

10. Plaża Antisamos – turkus w zielonej koronie

Ponieważ jestem fanką plaż, a Kefalonia ma ich pod dostatkiem, to moim kolejnym „must see” jest plaża Antisamos.

Plaża Antisamos słynie ze swojego nietypowego położenia u podnóża schodzących się do siebie zboczy. Do tego jest wciśnięta w zatokę, z bajecznie białymi, drobnymi kamyczkami i nieskazitelnie czystą wodą, to raj dla plażowiczów.

Plaża Antisamos Kefalonia

Cała plaża otoczona jest wzniesieniami porośniętymi soczyście zieloną roślinnością. Przez to widok jest tak imponujący, bo ma się wrażenie ciągłego kontaktu z dziką naturą.

Plaża Grecja

Plaża jest doskonale przygotowana na obsłużenie turystów. Oczywiście znajdziesz tu w sezonie kilka Beach barów, gdzie można zamówić coś do jedzenia i napić się pysznych zimnych drinków. Pamiętaj, że leżaki są za darmo, pod warunkiem, że weźmiesz coś w barze 😉 Z plaży masz cudowny widok na sąsiednią wyspę, idylliczną Itakę.

Punkt widokowy Kefalonia

Ciekawostką jest fakt, że były tu kręcone sceny do filmu „Kapitan Corelli” z Nicolasem Cage i Penelope Cruz.

Link do Lokalizacji: Plaża Antisamos

Blog o Grecji

Jak zawsze zapraszam na mojego Instagrama, gdzie znajdziecie również dużo pięknych widoków oraz informacji o Kefalonii i Cykladach.

JASAS!

Scroll to Top